Yağ Değişimi

Buradasınız:
Tahmini okuma süresi: 1 dakika

Redüktörlerde yağ değişimi esnasında yanma tehlikesinin oluşmaması için redüktör ünitesi soğuyana kadar beklenmelidir. Yağ seviye, boşaltma ve havalandırma tapalarının konumları montaj pozisyonuna bağlıdır.
Montaj pozisyonu için redüktörün kataloglardan ilgili sayfalara bakılabilir. Yağ değiştirirken redüktör, çalışma sıcaklığında olmalıdır. Motor tahrik ünitesinin elektrik bağlantısı kesilmelidir.

Yağ değişiminde; yağ boşaltma tapasının altına uygun büyüklükte bir kap yerleştirilmelidir. Yağ seviye tapası, yağ boşaltma tapası ve havalandırma tapası çıkartılmalıdır. Yağ tamamen boşaltıldıktan sonra redüktör temizliği uygun bir solvent ile yapılmalıdır. Redüktör üzerindeki sızdırmazlık elemanları orijinal parçalarla değiştirilmelidir. Yağ boşaltma tapası yerine tekrar takılmalıdır. Yağ boşaltma ve seviye tapasının dişli kısmı zarar görmüşse bunlar yerine yeni bir tapa kullanılmalıdır. Tapaları takmadan önce dişli kısmına yapışkan sürülmelidir.


Yağ, montaj pozisyonuna göre katalogda gösterilen miktarda uygun doldurma tertibatıyla havalandırma deliğinden doldurulmalıdır. Doldurma işlemi bittikten sonra bütün tapalar kapatılmalıdır. Yağ doldurduktan 30dk. sonra yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Yüksek sıcaklıklarda veya zor çalışma koşullarında (yüksek nem, aşındırıcı ortam veya yüksek sıcaklık dalgalanmaları), yağ değiştirme aralıkları yarıya indirilmelidir.

redüktör havalandırma tapası
Uyarı : Montaj pozisyonuna göre en üstte kalan kısıma bu havalandırma tapası takılıp lastiğin çıkartılarak havalandırma tapası aktif hale getirilmelidir. Lastiğin çıkarılmaması halinde redüktörün içindeki basınç dışarı atılamayacak ve bu yüzden redüktör içindeki basınç keçeleri patlatıp buradan yağ sızdırmaya  başlayacaktır.
Was this article helpful?
Dislike 0
Görüntülenme: 70